Kupiłem samochód, co dalej? Czeka Cię wizyta w Wydziale Komunikacji, ale czy to wszystko? Nie, z zakupem samochodu wiąże się też zobowiązanie wobec urzędu skarbowego – podatek za kupno samochodu czy motocykla. Potocznie zwany podatkiem od wzbogacenia się, który deklarujemy na formularzu PCC-3. Podatek jest obowiązkowy, ale są pewne wyjątki.

STAWKA PODATKU

Podatek za zakup samochodu lub motocykla wynosi 2% od wartości zadeklarowanej na umowie kupna-sprzedaży.

Przykład:

Ania kupiła samochód o wartości 20.000 zł i jest to wartość rynkowa pojazdu. Na umowie również została wpisana kwota 20.000 zł, więc podatek należny dla urzędu skarbowego wynosi 20.000 zł x 2% = 400 zł

Czy w takim razie możemy wpisać na umowie 10.000 zł dla samochodu o wartości 20.000 zł i tym samym obniżyć podatek do 200 zł?

Teoretycznie tak. Natomiast w praktyce, jest w 99% pewne, że urząd skarbowy zakwestionuje wartość pojazdu z umowy i wyliczy podatek na podstawie własnych danych i nie uda nam się zaoszczędzić na podatku.

Dodatkowo, obniżanie wartości na umowie o 50% jest nierozsądne. Gdyby okazało się, że z pojazdem jest coś nie tak i chcemy skorzystać z rękojmi, będziemy mogli walczyć tylko o kwotę z umowy. Więcej na temat rękojmi tutaj – https://moto-inspektor.pl/rekojmia-o-co-chodzi/

KTO PŁACI PODATEK?

Podatek PCC3 zawsze płaci kupujący. Jest w tym trochę paradoksu, gdyż podatku od wzbogacenia się nie płaci osoba, która przyjęła pieniądze, tylko osoba, które je wydała 😊 Nie mniej jednak takie jest prawo, a podatek jest obowiązkowy.

TERMIN PŁATNOŚCI PODATKU

Podatek za zakup samochodu opłacamy w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek taki powstaje z dniem podpisania umowy kupna-sprzedaży.

KARA ZA BRAK PŁATNOŚCI PCC

Co w przypadku gdy zapomnimy zapłacić podatku? W takim wypadku urząd skarbowy ma aż 5 lat na wezwanie nas do uregulowania podatku PCC 3. Wraz z wezwaniem możemy spodziewać się kary, która w 2021 roku wyniosła od 280 zł (1/10 płacy minimalnej) do 56 000 zł (20-krotność płacy minimalnej). Jak widzicie, nie warto zwlekać, lepiej zapłacić PCC w terminie.

PCC3 PRZEZ INTERNET? JAK OPŁACIĆ PODATEK

Tutaj mamy do wyboru aż 3 opcje:

1) Przez internet
To chyba najwygodniejsza opcja. Przelewamy wyliczoną wcześniej kwotę na konto właściwego urzędu skarbowego i zapisujemy potwierdzenie przelewu. Wypełniamy deklarację PCC-3 na stronie https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/pcc/e-deklaracje-pcc/formularze-pcc/
Do deklaracji dołączamy potwierdzenie przelewu. I tyle.

2) Osobiście w dowolnym urzędzie skarbowym
Wybieramy dowolny urząd, prawdopodobnie najbliższy naszego miejsca zamieszkania. Wypełniamy formularz PCC3 i dokonujemy wpłaty w kasie. Załatwione.

3) Drogą pocztową
Drukujemy i wypełniamy deklarację PCC, wykonujemy przelew i drukujemy potwierdzenie, które następnie dołączamy do PCC i wysyłamy do wybranego urzędu skarbowego pocztą.

PCC3 PŁACIMY ZAWSZE? WYJĄTKI I ZWOLNIENIE Z PODATKU

Podatek płacimy zawsze, gdy kupiliśmy pojazd używany na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Są jednak pewne wyjątki, kiedy nie płacimy PCC 3:

1) Jeżeli samochód kupiliśmy nowy
2) Jeżeli pojazd kupiliśmy na podstawie faktury VAT lub VAT-marża
3) Jeżeli wartość nie przekracza 1000 zł
4) Jeżeli pojazd kupiła osoba niepełnosprawna na własny użytek.

————————————
Potrzebujesz pomocy w ocenie stanu technicznego i zakupie samochodu, motocykla lub quada? Skorzystaj z pomocy ekspertów. Szukamy też samochodów i motocykli na zamówienie!

Moto Inspektor
Pomożemy Ci dobrze kupić.
www.moto-inspektor.pl